.:زیـــبایی های دفــــــاع مقــــــدس:.

با همین نگاه به جنگ تحمیلی و دفاع مقدس می­باشد که مقام معظم رهبری(مدّ ظله العالی) همواره خواستار آن بوده­اند که از زیبائی­های این جنگ و مقاومت هشت­ساله گفته شود. در همین راستا این قلم با بضاعت کم خود سعی دارد اشاره­وار به گوشه­هایی از زیبائی­های دفاع مقدس ملت ایران بپردازد.

 1. در جنگ ما خداوند متعال و ایمان و توکل به او محور همه فعالیت­ ها بود و همه­ چیز رنگ و بوی خدایی داشت و سرآغاز همه سخن­ ها و نامه­ ها این بود: به نام خداوند و به یاد خدا و برای خدا. به­ راستی چه رنگی زیباتر از رنگ خدایی است که فرمود: «و مَن أحسَنُ مِن الله صِبغَـﺔ».
 2. این که تمام نظام سلطه اعمّ از شرق و غرب و رژیم صدام و کشورهای حاشیه خلیج ­فارس با اتّکا به دلارهای نفتی و با استفاده از تمام توان و ظرفیت خود برای نابودی انقلاب اسلامی و خواباندن پشت این ملت به زمین، دست به دست هم بدهند ولی در مقابل اراده این ملت تسلیم شوند و در دست­یابی به اهداف خود ناکام گردند، سرشار از عزت و افتخاری زیباست.
 3. مقاومت 34روزه خرمشهر و مقاومت قهرمانانه جوانان این مرز و بوم با چهره ­های شاخصی چون شهید محمد جهان­ آرا و روحانی شهید شریف­ قنوتی- علی­رغم ادعای فتح سه ­روزه تهران- و در زیر حجم عظیم آتش گلوله ­های 90قبضه توپ دشمن که شبانه­ روز بر روی خرمشهر شلیک می­کرد در مقایسه با میزان مقاومت سربازان بعثی در دفاع از میهن خود در برابر تجاوز آمریکا بسیار غرورآفرین است.
 4. استقامت و مقاومت آزادگان سرافراز در اردوگاه­ های مخوف عراق و حفظ روحیه خود و تأثیرگذاری بر دشمن و با روحیه بالا و سلامت روانی و حافظ قرآن برگشتن در مقایسه با سربازان آمریکایی در جنگ ویتنام و سربازان شرکت­ کننده در جنگ عراق و آگاهی از معضلات و مشکلات روحی و روانی آنان تجلّی­گر ایمانی مثال­ زدنی و دوست ­داشتنی است.
 5. ظهور و بروز فرماندهان و ژنرال­های جوانی که در هیچ دانشگاه نظامی درس نخواندند و به سرعت پله­ های ترقّی را پیمودند و به درجه­ه ای بالایی از لیاقت، مدیریت، فرماندهی، کاردانی و کارآمدی نائل آمدند، در حالی که اکثر قریب به اتفاق آنان زیر 30سال سن داشتند و پیروزی های آنها بر تمامی تئوریهای نظامی و ژنرال­های کارکشته بعثی، از زیبایی­ های بزرگ دفاع مقدس و مقاومت هشت­ساله است.
 6. تفسیر عینی و واقعی آیه مبارکه «إن تنصروا الله ینصُرکم و یثبت أقدامَکم» در گرماگرم عملیاتها و ثبات­قدم و شجاعت رزمندگان و ایجاد رعب و وحشت در دل دشمن و امدادها و نصرت­ های گوناگون الهی از زیبایی­ های این دفاع مقدس است.
 7. رعایت اخلاق در جنگ و عدم استفاده از سلاح­ های غیرمتعارف و برخورد انسانی با اسرای عراقی و بمباران­ نکردن مناطق مسکونی مردم عراق، زیباترین و نادرترین جلوه­ های انسان­ دوستی و رعایت حقوق بشر در دنیای معاصر است.
 8. بروز توانایی­ ها و سرمایه­ ها و ظرفیت­ های قدسی و ایمانی و روحی و فکری و مدیریتی ملت ایران پس از سالها تحقیرشدن و سرکوب­ کردن استعدادهای او توسط استعمارگران شرق و غرب از زیبایی­ های دفاع مقدس است.
 9. شکستن معادلات حاکم بر مسائل نظامی جهان به اعتراف رسانه­ های غربی و انجام کارهای به­ ظاهر نشدنی با تکیه بر قدرت ایمان و مذهب و فرهنگ ایثار و شهادت­ طلبی از زیبایی­ های خاص دفاع مقدس است که شاید برجسته­ ترین آن، عبور از وحشی­ترین رودخانه جهان و فتح فاو- علی­رغم اطمینان کارشناسان بزرگ نظامی جهان از غیرقابل­ عبور بودن این رودخانه- با روحیه توکل بر خدای متعال و اطمینان به امداد و نصرت الهی و توسل به ائمه(علیهم السلام) و حضرت صدّیقه طاهره(سلام الله علیها) از زیباترین اتفاقاتی است که هنوز هم دنیا محو تماشای عظمت، اقتدار و اراده جوانان مؤمن این ملت در آن حماسه باورنکردنی است.
 10. ایجاد یک نهضت علمی و نرم­ افزاری در دفاع مقدس و کنار گذاشتن الگوها و نسخه­ های جنگ کلاسیک مرسوم دنیا و طراحی یک نرم­ا فزار جدید جنگی بر اساس شرایط و امکانات و مقدورات جبهه خودی و نیز بر اساس شاخصه­ های توکل و توسل و تفکر انقلابی و عمل ایثارگرانه و شهادت­ طلبانه و کسب توفیقات و فتوحات بی­ شمار در سایه این تغییر استراتژی از رویدادهای شیرین و زیبا و تکرارپذیر دوران هشت­ ساله دفاع مقدس است.
 11. صحنه ­های معنوی ارتباط با خدا، اوج­گیری ایمان، همگانی­ شدن فرهنگ ایثار و شهادت و شکل­ گیری فرهنگ توسلات و دعاهای همگانی و سرایت آن به شهرها از زیبایی ­های مستدام این دوران است.
 12. در این جنگ و مقاومت هشت­ ساله:

-       ظهور یک دانشمند فیزیک اتمی و نظریه­ پرداز علمی در قالب یک چریک مسلح و فرمانده جنگ­های نامنظم.

-       48ساعت گرسنگی در محاصره سوسنگرد و عدم ورود به خانه­ ها و مغازه­ های مردم تا هنگام اخذ اجازه از حاکم شرع و استفاده از اموال مردم بعد از کسب اجازه و با تهیه لیست اقلام مورد استفاده.

-       فتح جزایر مجنون بدون عقبه و پشتوانه خاکی و حفظ آن در زیر بمباران یک میلیون گلوله در طیّ سه­ روز و احداث 13کیلومتر پل شناور در دل هور.

-       حنابندان شب­ های عملیات و عقد اخوّت و برادری و دوستی­ های شدید در راه خدا و رهاکردن همه این تعلّقات در شب عملیات.

-       مشاهده رزمندگان با یک پا و نظارۀ سرداران بی­ دست.

-       تسلیم و وفا و فداکاری در رکاب نائب امام زمان(ارواحنا فداه).

-       در سنین 12و 13سالگی رسیدن به خدا.

-       جوان 22ساله و کربلا ساختن در هویزه.

-       مناجات­ های چمران با خدای خود.

و هزاران صحنه ریز و درشت دیگر، زیباترین و دوست­داشتنی­ ترین و فرح­ انگیزترین خاطرات قابل شنیدن در دنیای لبریز از ذلت، بی­ خدایی، کینه، ترس، فریب و شرک و نفاق امروز است.

 1.  و امروز بعد از گذشت سال­ها از حماسه دفاع مقدس؛

-       پدیده کاروان­های راهیان نور و زیارت جبهه های نور و عشق­ ورزی به شهدا.

-       ظهور نسلی پرشور با مرام شهدا و حتی ظاهر و قیافه­ های شبیه آنها.

-       بازگشت پیکرهای سالم بعد از سال­ها از زیر خاک.

-       و بالاخره الهام گرفتن مقاومت 33 روزه جنوب لبنان از مقاومت 34 روزه خرمشهر تابلوهایی زیباست که گشودن چشم­ دل می­ طلبد و تفحصی از روی عشق و شعور..

 

دفاع مقدس ما یک گنجینه عظیم و یک اقیانوس بی­کران است و باید سال­ها بگذرد تا گوهرهای گران­ بها و زیبای آن بیش از پیش آشکار شود و فکر و جان ملتهای آزاده جهان را از نورانیت خویش که به برکت تأسی به کربلای أبی­عبدالله(علیه السلام) بدست آورده است، منوّر گرداند./ 1 نظر / 193 بازدید
Doctor114

سلام : با مطلب زیبا وقابل تامل " دارا و سارا " به روزیم ! http://motaharoon.persianblog.ir/post/112 منتظر قدوم مبارکتان هستیم.