.:حالات روحی صدام در زمان جنگ تحمیلی از زبان شاه حسین اردنی:.

صفحات گوناگون حماسه دفاع مقدس ایران، آکنده از برگ‌های زرینی است از حماسه دلاوری‌های رزمندگانی که دشمن را در هشت سال مقاومت و ایثار، همواره به انفعال افکنده و آنان را وادار کردند تا به درماندگی خود اعتراف نمایند.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، با سقوط خفت بار صدام و افشای هزاران زاویه پنهان و آشکار رخدادهای جنگ تحمیلی، آنچه امروز دیده می‌شود و در برابر چشم جهانیان قرار گرفته است، اقرار دشمنان به توانایی‌های مردان مردی است که دوره‌های عالی جنگ را پشت سر نگذاشته، همه پیش‌بینی‌ها و محاسبات دشمنان را باطل کرده و حماسه‌ای سترگ از خود و ملتی سرافراز به جای گذاشتند.

دکتر «الجنابی»، محقق عراقی در گفت‌وگو با «تابناک»، بخش‌های ناگفته و جدیدی از واقعیات جنگ تحمیلی هشت ساله صدام علیه ایران را بیان کرد.


«الجنابی» در آغاز این گفت‌وگو اظهار داشت: شاه حسین اردنی، همواره در تلاش بود، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، خود را در کنار رژیم بعثی صدام قرار دهد. او که پیش از انقلاب اسلامی از شاه ایران کمک‌های نقدی و غیر نقدی دریافت می‌کرد، در آن شرایط برای اداره امور کشور خود، دست نیاز به سوی صدام دراز کرد.

حسین اردنی که در ادبیات مردم منطقه خاورمیانه به حسین دوره‌گرد شهره بود، در جنگ تحمیلی همواره تلاش می‌کرد خود را در صحنه‌های گوناگون از جنگ تحمیلی در کنار صدام  قرار دهد و به این وسیله، اتحاد خود و اعراب را با صدام به نمایش گذارد.

تصویر معروف کشیدن توپ توسط وی و صدام علیه مواضع رزمندگان و شهرهای بی‌دفاع ایران، یادآور یکی از این خوش‌خدمتی‌ها در برابر صدام و دلار‌های نفتی عراق بود.

وی در ادامه سخنان خود بیان داشت: شاه حسین که به صورت ذلیلانه‌ای درگذشت و پس از تحمل سرطانی شدید، در یک شب کودتا، فرزندش عبدالله را جانشین برادر خود کرد، دستخط‌های محرمانه‌ای دارد که برخی از آنها، گویای استیصال صدام، ارتجاع عرب منطقه و استکبار جهانی در رویارویی با ایران در سال‌های جنگ تحمیلی است.

او برخی از این دستخط‌ها را برای صدام خوانده بود و صدام نیز در یادداشت‌های روزانه خود که منشی‌هایش برایش تهیه می‌کردند، به این خاطرات اعتراف نموده است.

به گفته الجنابی، شاه حسین در بیان آغاز جنگ تحمیلی می‌گوید، صدام با افتخار، تلفنی به من گفت: «من (صدام) به کمک هیچ کشور عربی برای فتح ایران نیاز ندارم».

او به حسین اردنی گفته بود: روح سعد بن ابی وقاص در من حلول کرده است و بار دیگر، با اقتدار شکستی تاریخ‌ساز را علیه فارس‌ها آغاز خواهم کرد.

این پژوهشگر عراقی در ادامه افزود: حسین اردنی همچنین  یادآور شده است که صدام از هر گونه توهین به ملت بزرگ ایران دوری نمی‌کرد و همواره در دیدارهایش با وی و سران خود فروخته عرب به این مسایل اشاره می‌کرد.

در بخش‌های دیگری از این ناگفته‌های دوران جنگ تحمیلی، وی نقل می‌کند که، صدام پس از روبه‌رو شدن با نیروهای ایرانی در آغاز جنگ تحمیلی از مقاومت سنگین آنها در تعجب بوده و در نخستین دیداری که صدام با پادشاه اردن در بغداد داشته است، به حسین اردنی گفته است،"  در محاسباتش دچار اشتباه شده، اما می‌کوشد آنها را رفع کند".

وی با اشاره به این که صدام از ضربات کوبنده نیروی هوایی ایران، دچار شگفتی شده، صدام را چهار هفته پس از آغاز جنگ بسیار ملتهب و نگران دیده است.

پادشاه وقت اردن در بخش دیگری از خاطراتش گفته است: این وضعیت صدام با یک سال پس از جنگ تحمیلی و با آغاز حملات ایرانی‌ها بیشتر شد، به گونه‌ای که در این مدت، بیش از 65 درصد نیروی هوایی عراق نابود شده و در نبرد در دریا، توان عراق کاملا از بین رفته بود. همچنین صادرات نفت این کشور، دچار مشکل شدیدی بود و او از من خواست که بندر عقبه اردن را برای صادرات نفت و واردات سلاح و کالا به عراق در اختیار حکومت وی گذارم.

حسین اردنی در بیان حالات صدام در جریان عملیات کربلای 5 می‌نویسد: هجوم ایرانی‌ها برای گرفتن بصره، صدام را به شدت پریشان کرده بود، به گونه‌ای که او برای نخستین بار پس از آغاز جنگ تحمیلی از عراق بیرون رفت و چند ساعتی را در نشست اضطراری سران عرب که برای این عملیات تشکیل شده بود، در «فاس» مراکش گذراند. در این باره باید گفت، اضطراب وی به اندازه‌ای بود که من و حسنی مبارک، به دیدارش در بغداد رفتیم؛ او شکست سنگینی در کنار شهر بصره خورده بود.

صدام به ما گفت که خود برای کنترل عملیات به بصره رفته است. ایرانی‌ها به اندازه‌ای سریع عمل کرده بودند که همه خطوط پدافندی شکسته شده بود. او در آنجا مجبور به این اعتراف شده بود که اکنون نه تنها گلوی حکومتش بلکه گلوی حکومت بسیاری از کشورهای عربی به دست ایرانیان به شدت فشرده شده است.

الجنابی به نقل از شاه حسین می‌گوید: در آنجا حسنی مبارک از وعده ارسال سلاح و نیرو و کمک‌های نظامی ارتش مصر در عمل به صدام خبر داد و من نیز سه گردان پشتیبانی را به همراه مهمات کافی در اختیار ارتش عراق گذاشتم و اینها همه در حالی بود که خود شاه حسین نیز به آن اعتراف و آن را به صدام گوشزد می‌کند که نگران پیروز‌ی‌های ایرانیان است.

وی افزود: و به این ترتیب، صدام از همراهی شاه حسین بسیار سپاسگزاری و از این که اردن با همه امکانات در کنار او و حکومتش است، قدردانی می‌کند و می‌گوید که پس از جنگ جبران خواهد کرد و ادامه داده بود که به نظر من، از هر گونه سلاحی برای پیشروی به ایرانیان بهره برده است. به علاوه حسین اردنی با کوله‌باری از نوکری استعمار این جهان را ترک کرد.


نکته دیگر آن که صدام، خصوصی به او گفته بود ایرانیان مرگ را همچون آهن‌های ذوب شده در دستان خود نرم می‌کنند و با چشم پوشی از جان خود، آگاهانه به استقبال مرگ رفته و مواضع ما را مورد تهاجم قرار می‌دهند.

به این ترتیب، پایان جنگ برای صدام به قول شاه حسین یک تولد دوباره بوده که وی را با آرامش بر حکومت خونریزش مستولی کرده است.دکتر الجنابی می‌افزاید: اسناد بسیار بی‌شماری از خیانت‌های شاه حسین به ملت عراق و همکاری وی با صدام و جنایت علیه ایران اسلامی موجود است که بسیاری از آنها در کتابخانه ملی و سلطنتی اردن و در آرشیو سلطنتی این کشور موجود است. وی خیانت را تا به آنجا رسانده بود که زمینه انتقال منافقین از خاک اردن را فراهم کرده بود.

گفتنی است، صدام برای نخستین بار پس از حمله به کویت تلفنی به شاه حسین گفته بود که به این دلیل پوشیدن لباس نظامی پس از فتح کویت خودداری کرده که در جنگ با این کشور، مردی را در برابر خود نمی‌بیند و آنچه باعث شد، او لباس نظامی در جنگ برابر ایران بپوشد، این بود که وی با مردانی بسیار آهنین و جنگی رودرو بود.

نظرات بینندگان:

خدا لعنت کنه صدام و همه کسانی رو که به او در جنگ علیه ایران کمک رساندند. فقط شاهکان اردنی ومصری نبودند که به او کمک میدادند. همین خاندان شاهکان عربستانی و اماراتی و کویتی بزرگترین تامین کنندگان مالی جنگ صدام علیه ایران بودند. این پادوها و نوکران آمریکا و امپریالیسم غرب باید در آینده تاوان جنایتهاشون رو پس بدهند.

درود بر ارواح طیبه شهیدان و ایثار جانبازان و بر مردم غیوری که تا پای جانشان در دفاع از این مرز و بوم از هیچ چیز دریغ ننمودند - که الحق و النصاف صاحبان اصلی این نظام آنناند که بدون هیچ چشم داشتی از همه چیز دنیوی خود گذشتند -
و ننگ بر آنانی که از خیل این عزیزان همیشه جاوید باز ماندن و در پناه خون ریخته شده شهیدان و ایثار آنان خود را صاحب مردم و جمهوری اسلامی ایران می دانند .

این مقاله رو در جواب برنامه bbc گذاشتین؟
همه این رو می دونیم که صدام دیوانه بود ولی bbc جنبه های جدیدی رو بررسی کرد که خیلی مهم بود!

کجایند مردان بی ادعا؟شهدای عزیز خیلی دلتنگیم.

شما فکر میکنید تنها اردن به عراق کمک کرد.همین لبنان و سوریه و عربستان و عمارات طرفداری نکردند ؟
اینها همه اگه کمک مالی و نظامی نکردند حداقل تشویق میکردن.همین عربستان وهابی مگه اون همه زایر خانه خدا رو شهید نکرد.همین دوست عزیزمون جناب آقای چاوز مگه رفیق گرمابه و گلستان صدام نبود.حتی زحمت نکشید یه بار این تهاجم وحشیانه رو محکوم کنه.
ولی من نمیدونم کی باید از خواب غفل
بیدار بشیم .
یه مومن مگه باید چند بار از یه سوراخ نیش بخوره؟

سلام
چرا اخبار سفر رئیس جمهور به نیویورک را رو سایت نذاشتین.یعنی موضوعش بی اهمیته یا شما خبرگزاریتون جهت داره!؟

فکر کنم در جایی که الان این دو تا ملعون هستند بهشون خیلی خوش میگذره.

من یه جوان سوسول قرتی هستم به زعم سرلشگر ..............
اما وجدان هم دارم و می دونم تا آخر عمر مدیون خون کسانی هستم که برای این وطن کشته شدند از همون سرباز هخامنشی گرفته تا همین شهدای هشت دفاع مقدس
جان فدای وطنم خاک ایران کفنم
برام هم مهم نیست نظر من رو منعکس کنید یا نه

خدا رحمت کند روح بزرگ امام را که راه مقاومت و شهادت را به ملت ایران نشان داد و خدا طول عمر بدهد به رهبر فرزانه ، فرمانده کل قوا که ارتش ایران اسلامی را چنان قوی ساخته که همة اینها را به دریوزگی امریکا کشانده است

لعنت ابدی خدا بر مزدوران عرب

درود بر شهیدان سرزمین پاک ایران
از باکری ها تا اعرابی ها

چرا نظراتی رو که به مذاقتون خوش نمیاد نمیذارین؟
فرق شما با کیهان چیه؟

مگه اخبار رئیس جمهور چیز خاصی داره؟رئیس جمهور رفت نصیحت کرد دنبا اعتنا نکرد و برگشت این تمام داستان سفر بود.اینطور نیست؟

خیلی ها سرطان می گیرند و می میمیرندو خیلی ها هم دارند این بیماری برای همه هست چه آدم خوب و جه بد بهتر بود از زبان دیپلماسی کمک میگرفتی و تفسیر میکردی

ادعای یکی از خوانندگان محترم مطلب در خصوص کمک سوریه به صدام در زمان جنگ حاکی از ناآگاهی و دانش کم وی از تحولات سیاسی منطقه در 8 سال دفاع مقدس دارد. امید است نسل جوان ما با آگاهی و دانش بالا به تحلیل واقعیت های جنگ بپردازند. ضمن تشکر از تابناک بابت انتشار این گونه مطالب، انتظار می رود با گذشت بیش از 20 سال از پایان جنگ واقعیت ها و زوایای پنهان جنگ تا آنجا که مصلحت نظام اقتضا می کند برای نسل جوان کشور که جنگ را از نزدیک لمس نکرده اند بیان شود.

صدام به سزایش رسید و میرسد چون خداوند در کمین ظالمین است

مقاله ی خوبی بود. ممنون لطفا مطالب بیشتری در این مورد بنویسید. خدا قوت

عبدالله جانشین حسین اردنی ملعون هم همان شیوه قبل را ادامه می دهد .جای آن دارد که ما هم گوشمالی خوبی را برای این مردک ترتیب بدهیم

با سلام
یادش بخیر آن صمیت و خلوص نخبگان جنگی که با شهادتشان ثلمه ای به انقلاب وارد شد

دوران دفاع مقدس مانند رویا ست ما دیده ایم بسیاری روح های بلندی را که در بدنهای نحیف انسانی ملتهبانه آرزوی پرواز داشتند و با عقل و درایت در راه دفاع از میهن و شرف و عزت خود غیرتمندانه ایستادند و هنوز ایران مملو از چنین روح های بلندی است خاک بر سر آنانی که به جای پرورش چنین گلهای آسمانی در صدد ساختن نوکرانی چشم و گوش بسته اند تا چند صباحی بر گرده این سوار سواری کنند
دیده ام بسیجی روشنفکری را که در وصیتنامه اش ملتمسانه از خانواده خود می خواهد که به رخ مردم نکشید که او برای آنان شهید شد من فقط برای خدا رفتم فقط برای خدا
و سیه فکر آنانی که این شاه بیت موفقیت را از دست داده اند و همه را نوکران و بندگان درگاه خود می خواهند
ای ایران سربلند و ای انسانهای فرهیخته و دانشمند همیشه پایدار و با افتخار خواهی ماند
نه مستبدین ریا کار می توانند تو را از پای درآورند و نه استکبار یان خارجی که در عین تعاما با دنیا می توانی آزادی و استقلال مردمانت را استمرار بخشی
درود بر شهیدان بزرگ و گمنام و مظلوم

دست شیوخ فاسد عرب تا مرفق به خون پاک ترین جوتنان ما آغشته است آنها مکافات خیانت ها و رذالت های خود را ندیدند موجوداتی که باید آنها را له کرد کرمهای کثیفی که تعفن آنها مشام آدمی را می آزارد

لعنت بر صدام گور به گور بی شرف و درود بر ایرانیانی که جان خود را فدای خاک وطن کرده اند

واقعا در کویت یک حسین فهمیده نداشتند ؟؟؟؟

درود بر رزمندگان ایران زمین ، مرگ بر دیکتاتورها.

به این جوانی که گفنه من سوسول و .. ولی وطنم را دوست دارم- بگویم که حب الوطن من الایمان اگر کمی خداوند به من و تو بصیرت هم بدهد حقایق را به زیبایی می بینیم

لطفا بیشتر به بررسی دشمنان امروز ملت ما بپردازید

لعنت بر صدام . ولی یادمان باشد که به قول امام , صدام یک مترسک بود و بس . باید یادمان باشد که ایجاد یک جنگ فرسایشی کار آمریکایی ها و انگلیسا بود. با یادمان باشد که بزرگترین سود به جیب آنها رفت.باید یادمان باشد که خباست انگلیس و آمریکا تمامی ندارد البته تا وقتی ما ضعیف باشیم.
حواسمان باشد که آنها برای حال حاظر ما هم برنامه دارند.
خدا شهدای بی نظیر ما را بیامرزد.

تا آخر عمر مدیون خون کسانی هستم که برای این وطن کشته شدند

یاد رزمنده گان واقعی و مدافعان ایران کهن گرامی . بسیجی واقعی همت بود و باکری

کجایید ای شهیدان خدایی- بلا جویان دشت کربلایی-

روز قدس وقتی شعار جمهوری ایرانی را شنیدم، ناخواگاه به یاد شعری افتادم که در محل مزار شهدای هویزه دیده بودم و بغضم گرفت: پس کجا بودید وقتی جنگ بود عرصه بر شیران عالم تنگ بود؟!

تا عبرتی بشد برای بعضی ها اما اما حیف ....

وطن پرنده پر در خون....

آقا راستی کسی الان می دونه که صدام کجاست و چیکار می کنه؟! با دیدن این عکس ها بازهم یک بار دیگه تفاوت چهره ی او با بدل محاکمه شده ش روشن تر شد!

ما که نفهمیدیم که این سخنان از چه کسی بود؟ تحصیلاتش در چه زمینه ای بوده ؟ پیشینه شغلی اش چیست؟ منابع اطلاعاتش کجاست؟
شما تنها به نوشتن یک اسم بسنده کرده اید!این شیوه غیر مستند وغیر حرفه ای است.

چرا غرامت و خسارت جنگ 8ساله در هیچ جائی توسط دولت ایران مطرح نمیشود؟!

تاریخ و تجربه درس عبرت برای زمان حال است . ظلم و ستم و حمله به انسان ها را از جانب صدام حسین مشاهده کردیم و عاقبت را هم دیدیم امیدوارم ما هم عبرت بگیریم.

همیشه شیعه مظلوم بوده و است تا خود آقا بیایید

/ 0 نظر / 19 بازدید